ПДВ-2017: Податкові накладні на послуги та інші новації

З 1 січня 2017 року набрали чинності численні зміни щодо податку на додану вартість, внесені до Податкового кодексу України Законом від 21.12.2016 №1797-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні.

Вони стосуються:

  • порядку реєстрації платників ПДВ;
  • порядку оформлення податкових накладних/розрахунків коригування та порядку і термінів їх реєстрації у ЄРПН і відповідальності платників;
  • формування податкового кредиту;
  • запровадження єдиного публічного Реєстру заяв на бюджетне відшкодування ПДВ;
  • перевірок контролюючих органів з питань ПДВ;
  • відміни спецрежиму для сільгоспвиробників.

Із коментарями фахівців ДФСУ щодо основних законодавчих змін 2017 року стосовно ПДВ наші читачі можуть ознайомитись за посиланням.

Наша сьогоднішня публікація присвячена огляду законодавчих змін щодо порядку складання та реєстрації у ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування.

Згідно оновленого п.201.1 ПКУ, обов’язковим реквізитом НП/РК відтепер є:

«і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг — код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду».

Таким чином, код УКТ ЗЕД для товарів та код ДКПП для послуг відтепер повинні зазначати усі платники ПДВ, а не лише ті, хто мають справу з підакцизними чи імпортованими товарами.

Перехідні положення ПКУ доповнено пунктом 35 прим, згідно до якого до 31 грудня 2017 року штрафні санкції за помилки, допущені в податковій накладній під час зазначення коду товару за УКТ ЗЕД та/або коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, не застосовуються:

" 351. Установити, що до 31 грудня 2017 року не застосовуються штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.3 статті 120-1 цього Кодексу, за помилки, допущені в податковій накладнійпід час зазначення коду товару згідно з УКТ ЗЕДта/або коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг".

Як зазначено на сайті офіційного видання ДФСУ «Вісник», у чинній на сьогоднішній день формі податкової накладної відсутня спеціальна графа для зазначення коду послуги згідно з ДКПП, у той же час код товару згідно УКТ ЗЕД мають змогу заповнити усі платники ПДВ. Таким чином, у податкових накладних, складених на операції з постачання товарів починаючи з 01.01.2017 р., у графі 3 «Код товару згідно з УКТ ЗЕД» розділу Б табличної частини податкової накладної та у графі 4 розділу Б табличної частини розрахунку коригування до такої податкової накладної обов’язково має бути зазначений код товару УКТ ЗЕД. Виняток становлять податкові накладні/розрахунки коригування, які не передбачають постачання товарів (складених відповідно до п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 Податкового кодексу, складених на перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання).

Законодавчими змінами до п.201.4 ПКУ для випадків постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, передбачено складення однієї зведеної податкової накладної за кількома операціями:

«Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 цього Кодексу, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, можуть скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведенуподаткову накладнуз урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг».

Починаючи з 1 січня 2017 року помилки в обов’язкових реквізитах податкової накладної (крім помилок у коді товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не будуть причиною неприйняття податкових накладних в електронному вигляді (згідно змін до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу).

Для реєстрації ПН/РК в ЄРПН встановлено чітко обмежений термін — протягом 365 календарних днів з дня їх складання (а не 180 днів, як це було в 2016 році).

Визначено нові граничні строки реєстрації РК та ПН, залежно від дати їх складання. Так, з 01.01.2017 р. реєстрація у ЄРПН має бути здійснена:

  • для ПН/РК до ПН, складених з 1 по 15 день (включно) календарного місяця — до останнього дня (включно) місяця, в якому вони були складені;
  • для ПН/РК до ПН, складених з 16 по останній день (включно) календарного місяця — до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому вони були складені.

Ще одна важлива новація — введення з 01 квітня 2017 року процедури зупинення реєстрації у ЄРПН податкової накладної (розрахунку коригування).

Зупинення реєстрації буде відбуватися на підставі даних автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних та розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризику, які розробить Міністерство фінансів України.

При цьому період з 01.04.2017 р. по 01.07.2017 р. вважатиметься тестовим для запровадження процедури зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН.

Податкові накладні та розрахунки коригування, складені та зареєстровані в ЄРПН після 1 липня 2017 року, слугуватимуть достатньою підставою для нарахування податкового кредиту та не потребуватимуть будь-якого іншого додаткового підтвердження.

0
13:05
988

Коментарі

Немає коментарів. Ваш буде першим!