Правила індексації зарплати: практичне застосування

Що й говорити, індексація зарплати — річ хоч і потрібна, але іноді завдає немало клопоту бухгалтерам. А все тому, що занадто вже багато білих плям у Порядку № 1078*. Та й зміни, внесені до цього документа, простішою індексацію не зробили.

ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ІНДЕКСАЦІЇ

Насамперед, нагадаємо загальні правила індексації, встановлені Порядком № 1078, з урахуванням постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 13.06.2012 р. № 526 ( далі — постанова № 526, яка набула чинності 21.06.2012 р. Вони є такими:

  1. Підвищення грошових доходів громадян у зв’язку з індексацією відбувається з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін ( п. 1* Порядку № 1078. Індексація проводиться, якщо індекс споживчих цін, розрахований наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації — 101 %.
  2. Грошові доходи індексують у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
  3. Базовим вважають місяць, у якому відбувається підвищення розмірів мінзарплати, а також зростання грошових доходів без перегляду їх мінімальних розмірів. Грошові доходи, отримані за цей місяць, не індексуються, якщо сума підвищення доходу перевищує суму індексації, що має нараховуватися в місяці підвищення.
  4. При підвищенні грошових доходів після 21.06.2012 р. діє правило: якщо дохід збільшується на суму меншу від суми можливої індексації, то визначають фіксовану суму індексації (різниця між можливою сумою індексації та сумою підвищення зарплати). Уперше це правило застосовували при підвищенні зарплати в липні 2012 року після набуття чинності оновленими нормами Порядку № 1078.

Щоб визначити фіксовану суму індексації, враховуємо зарплату в частині постійних складових (оклад, доплати і надбавки) в розрахунку за повний відпрацьований місяць. Премія є об’єктом індексації. Тому якщо відбувається підвищення грошового доходу з урахуванням постійних виплат, що входять до його складу, і одночасно збільшується розмір премії, то в разі порівняння суми підвищення грошового доходу і суми індексації премія має враховуватися. Якщо розмір премії не має постійного характеру виплати, під час визначення базового місяця для проведення індексації розмір премії може не враховуватися (див. лист Мінсоцполітики від 12.10.2012 р. № 385/10/136-12).

Фіксовану суму індексації виплачуємо до наступного збільшення зарплати, що перевищить цю фіксовану величину. Підвищення зарплати в розмірі, меншому від фіксованої суми індексації, на її розмір не впливає.

0
14:00
613

Коментарі

Немає коментарів. Ваш буде першим!