ЄСВ-2017 для підприємців

Принципові зміни торкнулися порядку сплати єдиного соціального внеску фізичними особами-підприємцями: починаючи з 1 січня 2017 року незалежно від наявності доходів ФОПи зобов’язані сплачувати ЄСВ, розмір якого становить

  • 352 грн. для ФОПів на спрощеній системі 1-ї групи та
  • 704 грн. для всіх інших підприємців.

Зазначені зміни стосуються підприємців, які під час простою в роботі перейшли з єдиного податку на загальну систему оподаткування, а також осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, та осіб, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Для однозначного тлумачення та застосування у 2017 році відповідних норм Закону 2464 ДФС України за доручення Міністерства фінансів Українилистом від 30.12.2016 р. N 41658/7/99-99-13-02-01-17 надала роз’яснення щодо нарахування та сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

В листі зазначається, що з 01.01.2017 фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску лише у випадку, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (частина четверта статті 4 Закону 2464 у редакції Закону 1774). Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

У листі з посиланням на відповідні норми чинного законодавства також наведені розрахунки сум єдиного внеску, які необхідно буде сплатити у 2017 році.

Зокрема, максимальна сума єдиного внеску, яку необхідно сплатити фізичній особі – підприємцю та особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, за 2017 рік складатиме:

з 01 січня 2017 року – 8800 грн.;

з 01 травня 2017 року – 9262 грн.;

з 01 грудня 2017 року – 9691 грн.

Для фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, крім фізичних осіб – підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, для яких сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), мінімальна сума єдиного внеску за 2017 рік складатиме з 01 січня – 704 грн.

Для фізичних осіб – підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, визначених у підпункті 1 пункту 291.4 статті 291 ПКУ, мінімальна сума єдиного внеску у 2017 році складатиме з 01 січня 2017 року – 352 грн.

Передбачаючи природне бажання багатьох підприємців терміново позбавитися свого статусу, податківці надали додаткові роз’яснення щодо сплати єдиного внеску у разі припинення підприємницької діяльності:

«Фізична особа — підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою (частина восьма статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року N 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» (далі — Закон N 755)), а отже і позбавляється статусу платника єдиного внеску.

Таким чином, останнім періодом, за який необхідно сплатити єдиний внесок, буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

У разі припинення діяльності фізичні особи — підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (пункт 8 розділу ІІІ Порядку).

Термін сплати зобов’язань, визначених фізичною особою -підприємцем або особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, у Звіті з позначкою «ліквідаційний», настає в день подання такого Звіту, відповідно єдиний внесок необхідно сплатити до дати подання Звіту включно.»

Нагадуємо, що закрити ФОП можна у будь-якого суб’єкта державної реєстрації (див. Список акредитованих суб’єктів державної реєстрації на офіційному сайті Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України).

І наостанок – приємна (на фоні попередніх) новина: 4 січня 2017 року на сайті Верховної ради зареєстровано проект закону Про внесення змін до деяких законів України щодо гарантування прав і законних інтересів суб'єктів малого і середнього підприємництва (законопроект № 5633).

Законопроектом пропонується запровадити трьохмісячний перехідний період для здійснення реєстраційних дій по припиненню підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (що знаходяться на загальній системі оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність) без сплати єдиного соціального внеску за цей період. Якщо така особа за цей час не отримувала доходи, вона звільнятиметься від сплати єдиного соціального внеску в розмірі 704 грн., як це було передбачено законодавством до 1 січня 2017 року.

0
13:25
803

Коментарі

Немає коментарів. Ваш буде першим!