ЄСВ у 2016 році: ключові питання і роз'яснення

Умови та порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язковедержавне соціальне страхування визначено Законом України від08.07.2010 № 2464-VI Про збір та облік єдиного внеску назагальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — Закон 2464). З 1 січня 2016 до Закону внесено низку змін.

Незважаючи на час, що минув з моменту змін, практичне застосуваннядеяких з них продовжує викликати численні запитання у бухгалтерів.

Згідно з визначеннями Закону 2464 єдиного внеску є консолідованим обов'язковим регулярним страховим внеском, покликаним забезпечити право застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видамизагальнообов'язкового державного соціального страхування.

* єдиний внесок замінив (об'єднав) внески до Пенсійного фонду і три фондисоціального страхування — від нещасних випадків на виробництві, навипадок безробіття та тимчасової втрати працездатності.

Нагадаємо, що починаючи з 1 січня 2016 року утримання єдиного внеску з доходів найманого працівника не провадиться, а нарахування ЄВ на фонд заробітної плати здійснюється за єдиною ставкою незалежно від класу професійного ризику виробництва. У загальному випадку ЄВ встановлений в розмірі 22% від бази нарахування, визначеної ст.7 Закону 2464 (див. П.5 статті 8 Закону 2464).

У той же час зміни не торкнулися розмірів ЄВ для підприємств, установ іорганізацій, в яких працюють інваліди, і підприємств і організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів. Як і до 1 січня 2016 року, ЄВ встановлюється:

в розмірі 8,41% бази нарахування єдиного внеску для працюючих

інвалідів — для підприємств, установ і організацій, в яких працюютьінваліди;

в розмірі 5,3% бази нарахування єдиного внеску — для підприємств іорганізацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрематовариств УТОГ та УТОС, в яких кількість інвалідів становить не менше 50% загальної чисельності працюючих і за умови, що фонд оплати працітаких інвалідів становить не менше 25% суми витрат на оплату праці;

в розмірі 5,5% бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів —

для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, в якихкількість інвалідів становить не менше 50% загальної чисельностіпрацюючи і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить неменше 25% суми витрат на оплату праці.

Відповідні ставки ЄСВ передбачають ч.ч. 13 і 14 ст. 8 Закону 2464.

Зверніть увагу! ЄСВ в розмірі 8,41% встановлена лише для юридичних осіб, де працюють інваліди, дана норма не поширюється на роботодавців-ФОП. У разі, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру встановленоїзаконом мінімальної місячної заробітної плати, ЄСВ розраховується відмінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за якийотримано дохід, але тільки за умови, що найманий працівник перебував утрудових відносинах повний календарний місяць або відпрацював все робочі дні звітного місяця, крім випадків звільнення або прийняттяна нове місце роботи протягом місяця (п. 8 розд. III Інструкції пропорядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04. 2015 N 449).

0
17:30
571

Коментарі

Немає коментарів. Ваш буде першим!